Nga Dritan Hila Mitingu i djeshëm ishte më i pakuptimti. U vendos kur Seiti ishte brenda, por për fat Seiti tani është gjallë e shëndoshë në spital duke gëzuar momentet e lavdisë së tij. Mesa duket Basha donte ta përshkallëzonte agresivitetin e mitingjeve të tij, por i pati të gjithë kundër. Kundër...
Sekretari organizativ i PD-së, Sait Dollapi, është shoqëruar në polici. Ai ka ikur me vrap dhe gjatë ndjekjes është rrëzuar. Në momentin e arrestimit, është goditur edhe me shkop. Për mediat e PD-LSI, ky moment është konsideruar skandaloz, a thua se u godit një qytetar i pafajshëm, jo personi që drejtonte një...
Nga Ardit Rada Voltana Ademi, Xhelal Mziu dhe Fiqiri Ismaili. Tre emra, tre mistere për t’u zgjidhur. Janë tre kryebashkiakët më të fuqishëm të opozitës që duhet të ndajnë mendjen për të ardhmen e tyre brenda kësaj fundjave: të braktisin zyrat, për t’ia lënë një pasardhësi socialist në 30 qershor, duke...
Nga Flamur Kuçi Së fundmi po artikulohet nga kasta sunduese e Partisë Demokratike rreziku i asgjësimit të saj nëse nuk arrihet rënia e Ramës. Mjafton një lexim i thjeshtë i kuadrit ligjor për të kuptuar që një parti ekziston esencialisht për 3 funksione; Ndërtimi dhe mbrojtja e një kauze...
Nga Altin Ketro Ai është djalë i ri, 33 vjeç, që u bë i njohur për publikun e gjerë dy vjet më parë kur në maj të vitit 2017 Partia Demokratike e propozoi si ministër teknik të Drejtësisë, pas marrëveshjes Rama- Basha për qeveri të përbashkët pozitë- opozitë. Ndërkohë që misioni...
Nga Skënder Minxhozi Si të ishin në një procesion religjioz, ambasadorët kryesorë të akredituar në Tiranë, janë paraqitur sot në mbledhjen e parë të komsionit parlamentar të reformës zgjedhore. Asgjë nuk ka qenë e rastësishme në këtë prezencë të dendur diplomatike. Një mesazh i drejtpërdrejtë dhe deri edhe brutal, në...
Dje, punova deri vonë dhe s’pata aspak nerva të shihja lajmet nga interneti. Sot, ma prishi mëngjesin deklarata jote e çmendur, sapo hapa portalet: “Shqipëria ka dy rrugë ose të shfarosë regjimin Rama, ose në flakë dhe do shuhet Partia Demokratike”-kishe thënë ti o Sali Berisha. Po cila parti do shuhet,...
Nga Flogert Muça/ Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi kanë ndryshuar strategji duke lënë mënjanë protestat në shesh apo para Kuvendit dhe janë transferuar në rrugë, duke bllokuar akset kryesore kombëtare. Pse kjo lëvizje nga Basha-Kryemadhi dhe cilat janë pasojat sociale dhe politike që po ndodhin nga ky aksion? Sa i përket zhvendosjes...
Nga Artur Ajazi Koalicioni i skandaleve, koalicioni partiçkave opozitariste, koalicioni i përbuzjes së shqiptarëve, koalicioni që nxin imazhin e vendit dhe shqiptarëve, i mbledhur “grusht” bashkuar rreth Lulzimit dhe Monikës, po kërkon zgjedhje të lira. Po kërkon zgjedhje të lira ata që nuk duhej të dukeshin fare në skenën politike,...
Nga Skënder Minxhozi Ashtu siç kishte bërë edhe më parë, sot, pas takimit me partitë e vogla parlamentare, Presidenti Meta ka përsëritur sot kërkesën për zgjidhjen e “krizës serioze kushtetuese, institucionale dhe të përfaqësimit ku ka hyrë vendi”. Ishte një formulë e hedhur qëllimisht edhe në të shkuarën, rreth përcaktimit...