Ardhja e një sistemi vranësirash do të kushtëzojë mot me vranësira të shpeshta dhe alternime kthjellimesh në pjesën më të madhe të vendit. Më të dendura paraqiten në Veri dhe zonat Lindore duke gjeneruar dhe reshje të pakta shiu e dëbore. Pasditja dhe mbrëmja zhvendos vranësirat në zonat Jugore-Juglindore ku priten...
Peshqirët janë normalisht një pjesë kyçe e rutinës higjienikë, por, sipas një eksperti, ata mund të shkaktojnë më shumë dëme sesa dobi. Nëse nuk lahen aq shpesh sa duhet, peshqirët mund të shërbejnë si strehë për bakteret, viruset, qelizat e vdekura të lëkurës, urinës dhe shumë mikrobeve të tjera...
A keni ndier ndonjëherë një lloj topi nën lëkurën tuaj? Një kokërr e vogël në gjoks, këmbë, qafë. E pra, mund të jetë një lipoma, një formë beninje e tumorit e përbërë nga asgjë, por inde yndyrore. Këto janë ato që ne i quajmë "topa yndyrore", ato zakonisht janë shumë...
Arrat janë simbol i jetës dhe mbarësisë. Në besimet e lashta simbolizonin mençurinë dhe lumturinë. Në shumë vende të botës, arrat dhurohen në mbrëmjen e Vitit të Ri me dëshirën e mirë për një fillim të ri e të mbarë. Arrat rekomandohet të përfshihen në gatimet e fundvitit sidomos në një kek...
Sezoni i festave po afron, periudha e vitit ku takohesh dhe mblidhesh me familjarët, miqtë, gjithashtu me shpenzimet më të larta për dhurata dhe argëtim. Nëse nuk veproni me zgjuarsi, dimri mund të kthehet në periudhën më të shtrenjtë të vitit, por mos u shqetësoni, ne ju njohim me disa...
Mos filloni të ndjeni neveri për celularin tuaj, por një studim i ri thotë se ka më shumë baktere se tualeti. “Higjena e larjes së smartphonëve” mori 50 celularë për të zbuluar nivelin e mikrobeve që qëndrojnë në sipërfaqe. Sipas stastistikave, një ulëse tualeti ka 220 pika baktere, ndërkohë që celulari...
Soda e bukës është përdorur që në lashtësi kundër një sërë sëmundjesh dhe problemesh dermatologjike. Ajo është shumë e suksesshme, jo vetëm në gatim por edhe për pastrim. Vlerat E Mrekullueshme Të Sodës Së Bukës Soda e bukës është aleati më i mirë i sistemit tretës. Ajo ndihmon kundër fryrjeve në stomak dhe...
A e keni provuar ndonjëherë mjaltin me spec djegës? Është i ëmbël dhe i zjarrtë. Ka një shije, e cila duket sikur të ka munguar gjithë jetën. Në lugën e parë, ëmbëlsia e mjaltit të zgjon qiellzën ndërkohë që pak çaste më vonë përjeton nxehtësinë e papërmbajtur të specit djegës....
Ekspertët thonë se është vakti më i rëndësishëm i ditës dhe ajo çfarë konsumoni në mëngjes transformon totalisht produktivitetin. Sipas dr. William Cole është një vakt i veçantë mëngjesi që ju siguron të jeni produktiv gjithë ditën. Që të përfitoni më shumë nga orët tuaja të zgjimit ai thotë se...
Dita e nesërme paraqitet me mot të kthjellët kryesisht në të gjithë vendin. Sipas Institutit të Gjeoshkencave Energjisë, Ujit dhe Mjedisit (IGJEUM) parashikohet që vendi të mbizotërohet nga masa ajrore të qëndrueshme. Temperaturat maksimale do të arrijnë deri në 20 °C në bregdet, ndërsa temperaturat minimale do të shkojnë deri në...