Nga Mero Baze/ Presidenti u ngrit herët në mëngjes për ta na treguar se Republika e tij rrezikohet nga Shtetet e Bashkuara dhe vendet e Bashkimit Europian, dhe se ai është simbol i rezistencës ndaj tyre. Mendoj se ishte i sinqertë, edhe pse këtë mund ta thoshte qysh dje në...
Aleanca Qytetare për Mbrojtjen e Demokracisë u krijua thuajse në të gjitha qytetet, me urdhër të Lulzim Bashës kryetarit të PD-së, që në thelb ka pengimin e procesit zgjedhor më 30 qershor. Por në qytetin e Elbasanit, ka shkuar edhe më tej. Kryetari i Partisë Demokratike në Elbasan., Aurel...
Në një konferencë urgjente për mediat të zhvilluar të martën në mëngjes (25.05.2019) presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta tha, se “ligjërisht nuk ka dhe nuk do të ketë zgjedhje në 30 qershor”. Presidenti Meta zhvlerësoi vendimin e Kolegjit Zgjedhor, institucionit më të lartë ligjor në Shqipëri për zgjedhjet duke...
Zv.kryeministri Erion Braçe ka bërë një paralajmërim të fortë për atë që mund të ndodhë në 30 qershor, ditë kur socialistët do të garojnë në zgjedhje pa opozitën. Braçe i referohet udhëzimit të dalë nga selia blu për 30 qershorin, ku mes të tjerash Basha ka dhënë porosi që të...
Lidhur me koalicionet, të pyetur nëse nesër do të mbaheshin zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme, 56.7% e të anketuarve shprehen se do të votonin PS dhe partitë e tjera aleate, ndërsa vetëm 37.4% do të votonin për PD-LSI dhe partitë e tjera opozitare. Ndërkohë që 2.4% thonë se do...
Opozita është një lëvizje anti-amerikane. Spartak Ngjela ishte i ftuar në emisionin “A Show” të Adi Krastës, ku ka komentuar aktualitetin politik në vend. Ndër të tjera, Ngjela tha se data e zgjedhjeve të 30 qershorit nuk lëviz, pasi një gjë të tillë e kërkojnë amerikanët, duke theksuar: “E mbrojnë amerikanët....
Nga Mero Baze/ Philip T. Reeker, asistent sekretar për Euroazinë në Departamentin Amerikan të Shtetit, I ka kërkuar kryemisntrit Edi Rama të mbaj zgjedhjet më 30 Qershor. Në një bisedë telefonike mes tyre sot në mesditë, Philip T. Reeker ka këmbngulur për mos bërjen e asnjë hapi pas në...
Në lu ftën politike të intensifikuar shumë prej fillimit të vitit dhe ekstreme në muajt e fundit me retorikë të kundërt pyetja që shtrohet është se cilin nga politikanët besojnë shqiptarët se është më i sinqertë në deklarimet e tij? Nga liderët, për 46.9% e shqiptarëve më i sinqertë...
Zbardhen porosite e kryeministrit Edi Rama ne mbledhjen e sotme te Kryesise se Partisë Socialiste. Mesohets e ne fokus ka qene java e fundit e fushates dhe zgjedhjet e 30 qershorit, qe sipas kryeministrit nuk mund te negociohen, pasi sikunder ka perserotur eshte koha kur populli ka te drejte te...
Kryeministri Edi Rama gjatë tubimit elektoral përmbyllës në Durrës, tha se opozita ka vendosur të braktisë zgjedhjet për shkak të hapjes së negociatave. Rama tha se pas zgjedhjeve të 30 qershorit, edhe kreu i opozitës do të deklarojë fitore përveç fitores së Partisë Socialiste. Rama: Kanë vendosur të bëjnë një zgjedhje...