Gazetari Enkel Demi nga studio e lajmeve në RTV Ora deklaroi se Lulzim Basha do të bëhet kryeministër. Gjithashtu Demi tha se opozita po mendon një mënyrë që të instalojë njerëzit në shesh. Enkel Demi: Basha është i kompleksuar nga skenari i çadrës, por me hapjen e motit këta do të...
Ish- i përndjekuri politik në kohën e regjimit komunist, Kujtim Çekani, i ka drejtuar një mesazh të fortë kryetarit të PD-së, Lulzim Basha. Ai thotë se është koha që Basha të largohet nga drejtimi i PD, pasi e ka katandisur këtë parti më keq se kurrë dhe sot, nuk ka...
Gazetari Ilirjan Blloshmi në një postim në rrjetet sociale ka reaguar ashpër ndaj kryetares së LSI-së Monika Kryemadhi dhe kreut të PD-së Lulzim Basha të cilët sipas tij po përdorin djalin e ish deputetit të ndjerë Sokol Olldashi, Glauk Olldashin. “Boll e poshteruat Glauk Olldashin. Eshte femije o bij kur...
Presidenti Hashim Thaçi i kujtuar Sali Berishës të shkuarën dhe rolin e tij në luftën e Kosovës. Në një intervistë për “Dita”, Thaçi shprehet se tashmë ndjen vetëm keqardhje për ish kryeministrin pasi sipas tij është kthyer në gërmadhë politike dhe shoqërore. Kohët e fundit edhe Sali Berisha ka bërë disa...
Në librin e tij, Bamir Topi rrëfen gjendjen në të cilën e gjeti Sali Berishën pasi ishte rrëzuar si President dhe bisedën që zhvilloi në korrik të 1997. “Në këto zgjedhje korri një fitore të thellë koalicioni i majtë, duke marrë drejtimin si kryeministër Fatos Nano pas daljes nga...
Ish-kryeministri Sali Berisha i konsideron të paligjshme zgjedhjet parlamentare të 2017, kur Partia Demokratike kontrollonte gjysmën e qeverisë, përmes ministrave të emëruar prej saj, ndërsa ka mbrojtur në arenën ndërkombëtare si të ligjshme zgjedhjet e 26 majit 1996. Nëse zgjedhjet 25 qershorit 2017 u zhvilluan me PD në qeveri...
Akuzojnë sot shumicën qeverisëse për gjithçka kanë bërë vetë kur ishin në pushtet. Ish-kryeministri Sali Berisha dhe Lulzim Basha, të cilët akuzojnë kryeministrin Edi Rama për kapjen e drejtësisë, janë përpjekur të ndikojnë në mënyrë të paligjshme tek drejtësia, përmes ish-presidentit Bamir Topi, për të mbyllur dosjen e 21...
Gazetari investigativ, Artan Hoxha, ka reaguar pas mesazhit të amerikanëve për krerët e opozitës shqiptare, që të shmangin aktet e dhu.nës, gjatë protestës së nesërme. Përmes një mesazhi në rrjetet sociale, gazetari Hoxha thekson ambasada amerikane ua ka prerë krahët opozitarëve, kryesisht Monika Kryemadhit dhe Sali Berishës, të cilët prej...
Nikoll Lesi vazhdon ta hapë gazetën e tij, me thirrje për luftë. “Mbrëmjen e djeshme, kryeministri Rama doli e tha se zgjedhjet do t’i zhvillojë më 30 qershor, se kush prek procesin e votimit do arrestohet dhe se do t’i fitojë të gjitha bashkitë dhe këshillat bashkiakë. Pra po shkon...
Deputetja Rudina Hajdari ka bërë një deklaratë të fortë, teksa ka qenë e pranishme në nisjen e punës së Komisionit Parlamentar të Reformës Zgjedhore. Ajo ka deklaruar gjatë fjalës së saj se sot mandati i deputetit blihet me 1 milion euro. “Kemi arritur në një pikë ku një mandat kushton...