L’Osservatore Romano, gazeta zyrtare e Vatikanit ka bërë një shkrim mbi protestat e opozitës jo parlamentare në Shqipëri, qëndrimin e qeverisë, dhe rrezikun për një sinjal negativ nga Brukseli sa i përket integrimit të vendit tonë në BE-në. Teksa shkrimi evidenton figurën e kryedemokratit Lulzim Basha si udhëheqës të protestave...
Mos u habisni për çfarë kam titulluar se kjo tashmë është e provuar. Basha nuk i fiton kurrë zgjedhjet lokale jo me Ramën por edhe sikur sot të largohet ai dhe me marrëveshje të lejohet Berisha ose Monika kryeministër i qeverisë teknike. E gjitha kjo nuk është bindje por analizë...
Erion Veliaj shpalli dje zyrtarisht kandidaturën për bashkinë e Tiranës. Veliaj e ka hapur fjalën duke falenderuar nënën e tij, bashkëshorten Ajolën si dhe të birin Kajan. ‘Falenderoj nënën, bashkëshorten, dy zonja që edhe në ditët e tyre me të vështira më kanë qendruar pranë që misioni ynë për të shërbyer...
Në retorikën e opozitës po dëgjohet të përsëritet vazhdimisht këto javët e protestës se Edi Rama dhe qeveria e tij kanë shkatërruar institucionet kryesore të vendit duke filluar nga Gjykata Kushtetuese. Në fakt Shqipëria është nga të paktat vende të botës demokratike në të cilën që nga vera e vitit...
Sekretari i përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi, ka komentuar edhe deklaratën e presidentit Meta në lidhje me ngërçin politik, ku u shpreh se mesazhi i presidentit ishte i sinqertë. Ai tha se gatishmëria e presidentit Meta për vetëflijimin e tij në zgjidhjen e kësaj situate tregon që vendos interesin e...
Dje në mitingun hapës për rikandidimin e Erion Veliajt për bashkinë e Tiranës kanë qenë ndër të tjerë, edhe dy figura shumë të njohura për publikun. Bëhet fjalë për të madhin Luftar Paja dhe djalin e tij Gaz Pajën. Atë e bir kanë shkrepur edhe këtë foto ndërsa nga pas tyre...
Partia socialiste zhvilloi dje Kongresin e Partise në Pallatin e Kongreseve dhe më pas mitingun në sheshin “Nënë Tereza” për “Tiranën që duam”, ku u rikonfirmua edhe kandidati për bashkinë, Erion Veliaj. Kryeminsitri Rama ka postuar një foto në “Instagram”, dhe krahason diten e djeshme me nje prej protestave të...
Deputeti socialist Ulsi Manja ka treguar se mazhoranca është e gatshme të mbështesë Arta Markun, për pozicionin e Kryeprokurores së Përgjithshme. I ftuar në Ora News, Manja ka komentuar interesin e shprehur nga Arta Marku për kryeprokurore me mandat të plotë, pas hapjes së garës nga KLP më 19 mars. 'Pse...
Kryeministri i Spanjës, Pedro Sánchez Pérez-Castejón ka uruar Partinë Socialiste të Shqipërisë për Kongresin. Urimin e ka publikuar në rrjetin social, facebook, Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla. Në mesazhin e tij, Pérez-Castejón deklaron se Partia Socialiste përfaqëson një garanci për implementimin e reformave të nevojshme që duhen...
Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar me tone të ashpra pas fjalës së kryeministrit Edi Rama të mbajtur në Kongres, ku zyrtarizoi Erion Velinë si kandidat të PS-së për një mandat të dytë në zgjedhjet lokale të 30 qershorit. Për Berishën deklarata e shefi të ekzekutivit kur thotë se” Nëse opozita...