Për të humbur peshë duhet të identifikoni zakonet e gabuara, t’i modifikoni dhe t’i mbani me kalimin e kohës, madje edhe pas arritjes së qëllimit që na bën të ndihemi më mirë. Nga lëvizja drejt rregullsisë së ngrënies, pa shumë sakrifica. Ne duhet të kujtojmë se pas një diete qëndron...
Dhimbja e shpinës është përgjegjëse për numrin e madh të vizitave në zyrat mjekësore. Kjo është një ankesë e përbashkët midis të rinjve dhe të moshuarve. Në shumicën e rasteve, këto dhimbje përfshijnë ndryshime në stilin e jetës së pacientit me lëvizje dhe aktivitete të reduktuara (madje edhe më...
Me ardhjen e stinës së pranverës dhe rritjes së temperaturave është shtuar dhe numri i personave të prekur nga alergji të ndryshme, ndërsa për ata persona që vuajnë tashmë janë rikthyer simptomat e para. Në poliklinikat në kryeqytet vihet re dukshëm numri i shumtë i pacientëve që u janë...
Të dhënat e Observatorit Global të Shëndetit tregojnë se shqiptarët po rrezikohen gjithnjë e më shumë nga sëmundjet që kanë lidhje me hipertensionin apo tensionin e lartë. Shqipëria renditet në zonën e rrezikut mes vendeve me prevalencën më të lartë të këtyre sëmundjeve. Në vendin tonë, përafërsisht 32 përqind e popullsisë...
Stresi është një barrë e rëndë për trurin dhe organizmin. Ai shkakton presion të madh në të gjithë organizmin. Nëse bëhet i vazhdueshëm mund të shkaktojë probleme madhore siç është sëmundja e zemrës, tensioni i lartë i gjakut e të tjerë. Stresi njihet si vrasësi i fshehtë sepse njerëzit nuk e marirn...
Kastravecat janë ndër dhuratat më të mrekullueshme të natyrës. Ky frut është shumë i rëndësishëm për ushqyerjen tonë. Po, kastraveci konsiderohet frut sepse vjen nga një lule dhe përmban farat e bimës. Ekspertët, të cilëve u referohet AgroWeb.org kanë listuar përfitimet që i vijnë organizmit duke ngrënë nga një kastravec në...
Pas shtatzënisë një nga efektet anësore që mbetet në trupin e një gruaje janë strijat. Barku është një nga zonat që preket më shumë, ndërkohë që sipas faqes “Times of India” disa përbërës natyrorë mund të ndihmojnë në eliminimin e strijave. Ja disa prej tyre: Gjalpi i kakaos Aloe Vera...
Shtimi i numrit të rasteve të infertilietetit në Shqipëri ka sjellë apelin e mjekëve për të kryer kontrolle të vazhdueshëm dhe planifikim familjar. Për Report Tv mjeku gjinekolog Kastriot Alla, shprehet se falë përparimit të shkencës mjekësore, çiftet sot kanë më tepër mundësi kurimi duke sjellë rastin e një...
Një super recetë për të humbur dhjamin e tepërt në zonën e barkut, është pija sekrete! Kjo pije do stimulojë trupin, duke konsumuar dhjamin dhe duke stimuluar metabolizmin pa asnjë efekt negativ. Fillimisht duhet të evitoni ëmbëlsirat, patatinat dhe ushqimet e shpejta gjatë këtyre 4 ditëve dhe të konsumoni fruta...
Një student që e zuri gjumi teksa dëgjonte muzikë me kufje, u zgjua plotësisht shurdh në njërin vesh. Por, mjekët thonë se ai mund të kishte humbur totalisht dëgjimin në të dyja veshët. Për fat të mirë, studenti, ka marrë trajtimin e duhur në kohë duke parandaluar pasojat afatgjata të dëgjimit....