Ftoin e përdorin për reçel, ëmbëlsira, puding, gliko, por edhe në mënyra të ngjashme me dardhën. Vlerat e vërteta të ftoit gjenden jo vetëm të lëkura, por edhe te tuli i brendshëm që është i mbushur me ushqyes të rëndësishëm, vitamina, minerale, antioksidantë dhe fibër. Me ndihmën e pak...
Të sjellësh në jetë një fëmijë është eksperienca më shenjuese në jetën e një gruaje, pasi lind jo vetëm një qenie e re, por edhe një grua e re. Të qenët nënë është një udhëtim pa kthim pas që shoqërohet me dashuri,lumturi, paqe, sfida e lodhje, një udhëtim që...
Koliti ulceroz bën pjesë në sëmundjet inflamatore autoimune të zorrës së trashë. Kequshqyerja konsiderohet një nga faktorët që çojnë në përkeqësimin e simptomave, ndaj edhe duhet treguar kujdes për të evituar ato ushqime apo produkte, të cilat s’bëjnë gjë tjetër veçse e rëndojnë gjendjen. Mjekja kirurge, dr. shk. Lindita Shosha,...
Nga Prof. Dr. Besnik Jucaj Një pasqyrë mbi kërkesat e tregut · Bota po përballet me sfida në rritje për sistemin shëndetësor – plakja e popullatës, pabarazia në sigurimin e barnave dhe shtimi i presionit financiar mbi sistemin shëndetësor, janë pikat kyçe me të cilat po përballet gjenerata jonë. Inovacioni dhe...
Mëngjesi konsiderohet si vakti më i rëndësishëm i ditës, dhe shmangja e tij rrit rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2, sipas një studimi. Ata që nuk hanë mëngjes janë 33% më të prirur për t’u prekur nga diabeti i tipit 2,sipas një analize në 100.000 njerëz. Për dikë që...
Sindroma e zorrëve irrituese është një çrregullim i përhapur i karakterizuar nga inflamacioni i zorrës së trashë. Zakonisht shoqërohet me dhimbje barku ose ndryshime në aktivitetin e zorrëve, si diarre dhe kapsllëk. Shkaku i problemit nuk është i qartë, por mund të shkaktohet nga një dietë e dobët, lloje...
Lumturia nuk është vetëm një gjendje mendimi dhe një qëndrim pozitiv ndaj jetës. Lumturia gjithashtu lidhet me procese të caktuara kimike në trup. Hormoni i lumturisë është çelësi që ju të keni një jetë të hareshme. Mungesa e tij do ju bëjë të ndjeheni të pakënaqur madje mund të...
Tashmë që vera është pranë gjithçka çfarë femrat mendojnë është sesi të duken bukur, sidomos në bregdet. E natyrisht që veç sportit dhe regjimit ushqimor, ka edhe kombinime të ushqimeve dhe pijeve që mund të ndihmojnë. E tillë është edhe përzierja që do tju propozojmë më poshtë, e cila...
Dhimbjet janë një ndjenjë e pakëndshme dhe ndër shenjat më të shpeshta të sëmundjeve. Përmes tyre, trupi na paralajmëron se me të nuk është diçka në rregull. Sot, është vështirë të ndash angazhimet në punë, në shtëpi dhe kohën e lirë. Lëvizja e shpejtë çdo ditë në vende të ndryshme...
Një recetë mijëravjeçare na vjen nga kinezët, recetë e cila ndihmon në uljen e kolesterolit në gjak dhe që konsiderohet si një nga recetat më të suksesshme të mjekësisë alternative në Kinën moderne.Kjo recetë e lashtë ka efekt në normalizimin e nivelit të kolesterolit në gjak dhe përmirëson funksionin...